Podgląd slajdów i opisów wybranego pokazu
 
Pokaz: Schemat cięcia częściowego
 
 
01: Cięcie częściowe (B.B.)
 
Cięcie częściowe stosuje się w celu uzyskania i wyprowadzenia naturalnego odnowienia obsiewem górnym (z reguły najbardziej obfitym), w warunkach stopniowo słabnącej osłony górnej, dostosowanej do zmieniających się wymagań młodego pokolenia.
 
Id=16801
 
02: Drzewostan gotowy do odnowienia (B.B.)
 
Drzewostan i pokrywa gleby powininny być przysposobione do odnowienia naturalnego. Usuwa się osobniki niepożądane pod względem genetycznym oraz gatunki nie wskazane na danym siedlisku. Właściwy stan drzewostanu uzyskuje się w toku trzebieży późnych lub w wyniku specjalnych cięć przygotowawczych. Może być potrzebne przygotowanie gleby.
 
Id=16802


1.Dominuje jeden gatunek o dostatecznym zwarciu
 
03: Inicjowanie odnowienia - cięcie obsiewne (B.B.)
 
Cięcie obsiewne wykonuje się w roku obfitego urodzaju, po opadnięciu nasion. Powinno cechować się dużą równomiernością oraz dość słabą intensywnością (zależnie od gatunku). Usuwa się przede wszystkim drzewa słabiej przyrastające oraz drzewostan podrzędny. Cięcie to nie jest potrzebne, gdy wykorzystujemy odnowienia spontaniczne.
 
Id=16803


1.Cięcie obsiewne: równomierne i dość słabe
 
04: Drzewostan po cięciu obsiewnym (B.B.)
 
Drzewostan po cięciu obsiewnym powinien charakteryzować się równomiernym i gęstym pokryciem powierzchni nasionami, a następnie nalotami. Ponieważ cięcia częściowe stosuje się dla gatunków o dużej łatwości odnowienia samosiewnego, wykorzystuje się w nich w zasadzie tylko jeden rok nasienny.
 
Id=16804
 
05: Pierwsze cięcie odsłaniające (B.B.)
 
Wzrastające naloty zwiększają swoje wymagania świelne, w stopniu zależnym od siedliska i cech odnawianego gatunku. Dlatego w kilka (3-5) po obsiewie należy rozpocząć odsłanianie odnowień. Cięcia odsłaniające wykonuje się zwykle w kilku nawrotach. Drzewa do usunięcia należy wyznaczać w pełni okresu wegetacyjnego.
 
Id=16805


1.Cięcie odsłaniające: tam, gdzie powstały naloty
 
06: Drzewostan po pierwszym cięciu odsłaniającym (B.B.)
 
Ponieważ intensywność cięć odsłaniających może być zróżnicowana przestrzennie, zależnie od tempa wzrostu odnowień, dlatego zwarcie poziome koron drzewostanu może być zmienne, chociaż dla większości gatunków wciąż będzie przekraczać 50%.
 
Id=16806
 
07: Drugie cięcie odsłaniające (B.B.)
 
Kolejne cięcia powinny następować co kilka lat. Najdłużej pozostawia się drzewa o najlepszych cechach jakościowych i przyrostowych.
 
Id=16807


1.Kolejne cięcia przerywają zwarcie
 
08: Drzewostan po drugim cięciu odsłaniającym (B.B.)
 
Zwarcie jest już przerywane lub luźne. W przypadku odnawiania światłożądnej sosny drugie cięcie odsłaniające staje się uprzątającym.
 
Id=16808
 
09: Kolejne cięcie odsłaniające (B.B.)
 
Wycinanie i zrywka drzew w dalszych cięciach odsłaniających może powodować straty w odnowieniach. Dlatego szczególnie ważne jest wcześniejsze przygotowanie i prawidłowe wykorzystanie szlaków zrywkowych.
 
Id=16809


1.
 
10: Drzewostan po kolejnym cięciu odsłaniającym (B.B.)
 
Pozostające na tym etapie nieliczne drzewa są w zwiększonym stopniu narażone na niekorzystne działanie wiatru, a miejsca dotąd nie odnowione - na nadmierny rozwój chwastów.
 
Id=16810


1.Pozostają drzewa zdrowe i dobre jakościowo
 
11: Cięcie uprzątające (B.B.)
 
W cięciu uprzątającym usuwa się wszystkie pozostające jeszcze na powierzchni drzewa, z wyjątkiem drzew nie przeznaczonych w ogóle do usunięcia (np. w kępach starodrzewu).
 
Id=16811


1.
 
12: Zakończenie odnowienia (B.B.)
 
Po cięciu uprzątającym wskazane jest dokonanie sztucznych uzupełnień gatunkami domieszkowymi, urozmaicającymi mało zróżnicowany skład gatunkowy odnowień. Grupy odnowień należy wprowadzać na szlaki zrywkowe oraz w inne miejsca, gdzie odnowienia nie pojawiły się lub zostały zniszczone.
 
Id=16812


1.Okres wprowadzania uzupełnień